Co všechno spadá do SJM a jak s ním naložit?

Co Patří Do Sjm

Majetek nabytý během manželství

Sdílení života s milovanou osobou přináší mnoho radosti a svatební den je toho krásným důkazem. Společná cesta manželstvím s sebou přináší i sdílení majetku, kterému se odborně říká společné jmění manželů (SJM). Do SJM spadá vše, co jste během manželství nabyli, ať už se jedná o výdělky z práce, podnikání, ale i o dary nebo dědictví, pokud jste se s partnerem nedohodli jinak. SJM je důkazem toho, jak rostete a prosperujete společně. Představte si například, že si pořizujete vysněný dům. Díky SJM můžete spojit své síly a dosáhnout svého snu mnohem snadněji. Nebo jeden z vás rozjede úspěšný projekt – i ten je součástí SJM a přináší radost a prosperitu oběma. SJM je zkrátka symbolem vašeho pouta a vzájemné podpory na cestě za společnými sny.

Výjimky ze společného jmění

Společné jmění manželů je krásným symbolem propojení dvou životů a budování společné budoucnosti. Zákon samozřejmě pamatuje i na situace, kdy je vhodné ponechat některé věci mimo toto společenství, aby si každý z partnerů uchoval určitou míru nezávislosti a svobody. Do výjimek ze společného jmění tak spadají například věci, které slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, jako jsou třeba hudební nástroje vášnivé houslistky nebo rybářské vybavení pro chvíle odpočinku u vody. Stejně tak sem patří i to, co manželé nabyli darem, dědictvím nebo odkazem, pokud jim zůstavitel neurčil, že s tímto majetkem mají nakládat jako se společným jměním. Tato výjimka umožňuje zachovat rodinná dědictví a vzpomínky v rámci rodiny a zároveň dává prostor pro individuální dary, které potěší a obohatí život obdarovaného partnera. Představte si například vzácný obraz zděděný po babičce, který zdobí obývací pokoj a připomíná vám její laskavost, nebo starožitný dalekohled, dar od dědečka, který vášnivě pozoroval hvězdy. Tyto osobní poklady tak i nadále zůstávají nedílnou součástí vašeho života a obohacují ho o krásné vzpomínky a jedinečné příběhy.

Dluhy a závazky manželů

Společné soužití manželů s sebou přináší nejen krásné chvíle, ale i společné finance. Je proto důležité rozumět, co vše spadá do společného jmění manželů (SJM) a jak se dělí dluhy a závazky. Do SJM patří majetek nabytý během manželství, ať už jedním z manželů nebo oběma společně. To zahrnuje například mzdy, platy, zisky z podnikání, ale i nemovitosti nebo auta pořízené za dobu trvání manželství. Důležité je zmínit, že do SJM nepatří majetek, který jeden z manželů nabyl darem, dědictvím nebo náhradou za újmu.

Co patří do SJM a co ne
Položka Patří do SJM? Příklad / Poznámka
Mzda z práce během manželství Ano I když je příjem pouze na účet jednoho z manželů.
Dům koupený před svatbou Ne Pokud nebyl upsán do SJM během manželství.
Dluhy z podnikání jednoho z manželů Závisí na situaci Pokud s podnikáním druhý manžel souhlasil, pak ano.

Stejně tak se do SJM nezapočítávají dluhy a závazky, které vznikly před svatbou. Během manželství pak platí, že dluhy a závazky jednoho z manželů jsou i dluhy a závazky druhého, pokud se týkají běžné péče o rodinu. Typicky se jedná o běžné výdaje za domácnost, nákupy potravin, oblečení pro děti nebo třeba splátky hypotéky na společné bydlení. Pokud si ale jeden z manželů vezme půjčku na nový vůz bez vědomí a souhlasu druhého partnera a tento vůz neslouží k potřebám rodiny, pak tento dluh není součástí SJM.

Je důležité o financích otevřeně komunikovat a mít jasná pravidla. Díky tomu se vyhnete případným nedorozuměním a finanční nejistotě. Společné hospodaření a zodpovědný přístup k financím vám pomůže budovat pevné základy vašeho manželství a dosáhnout vašich společných snů a cílů.

Smlouva o zúžení SJM

Smlouva o zúžení SJM, neboli Společného jmění manželů, je skvělým nástrojem, jak si manželé mohou ušít svůj majetek na míru svým potřebám a představám. Smlouvou o zúžení SJM si totiž můžete určit, co bude patřit do společného jmění a co naopak zůstane výhradním majetkem jednoho z vás. To se hodí například v situaci, kdy jeden z partnerů vstupuje do manželství s podnikáním nebo nemovitostí, kterou si přeje ponechat odděleně.

Představte si například Janu a Petra. Jana zdědila po babičce chalupu a ráda by si ji ponechala i v případě rozvodu. Petr s tím souhlasí a tak si Jana chalupu vyjme ze SJM. Díky smlouvě o zúžení SJM mají oba jistotu a klid, že jejich majetek je chráněn a rozdělený dle jejich představ. Smlouva o zúžení SJM je tak skvělým pomocníkem pro všechny, kteří chtějí mít jasno ve svém majetku a předejít případným nedorozuměním v budoucnosti.

Smlouva o rozšíření SJM

Smlouvou o rozšíření SJM si manželé mohou vzájemně upravit, co všechno bude jejich společné. Tato smlouva jim dává svobodu a flexibilitu, aby si manželství nastavili přesně podle svých představ a potřeb. Například si mohou dohodnout, že do SJM bude patřit i majetek, který jeden z nich zdědil, nebo že naopak některé věci, třeba umělecká sbírka, zůstanou v individuálním vlastnictví. Důležité je, aby si manželé o všem promluvili a našli řešení, se kterým budou oba spokojení. Rozšíření SJM může být skvělým nástrojem, jak budovat pevnější a důvěrnější vztah, kde oba partneři cítí, že táhnou za jeden provaz. Sdílení majetku pak může být symbolem jejich vzájemné důvěry a sounáležitosti.

co patří do sjm

Správa společného majetku

Společné jmění manželů, často označované jako SJM, je jedním z pilířů partnerského života, který umožňuje budovat společnou budoucnost a sdílet plody společné práce. Do SJM typicky patří majetek nabytý během manželství, ať už se jedná o výdělky z podnikání, mzdy z pracovního poměru, nebo třeba výhry z loterie. Společné jmění manželů však zahrnuje i dluhy, které jeden z manželů nabyl v době trvání manželství. Je proto důležité, aby partneři o finančních záležitostech otevřeně komunikovali a vzájemně se podporovali. Společné hospodaření a investování do budoucnosti, ať už se jedná o koupi rodinného domu, zajištění vzdělání pro děti, nebo společné cestování, posiluje pouto mezi partnery a přináší radost a uspokojení z dosažených cílů.

Vypořádání SJM při rozvodu

Rozvod je vždy náročná životní etapa, ale i v této situaci je důležité myslet na budoucnost a zachovat chladnou hlavu. Vypořádání společného jmění manželů (SJM) je jedním z kroků, které je potřeba vyřešit. Do SJM zpravidla patří majetek nabytý během manželství, jako jsou nemovitosti, auta, úspory, ale i dluhy. Naopak majetek, který si jeden z manželů přinesl do manželství, obvykle zůstává jeho vlastnictvím. Stejně tak dědictví či darování.

I když se to může zdát složité, existuje mnoho způsobů, jak vypořádání SJM zvládnout spravedlivě a v klidu. Mnoho párů volí dohodu, která je ideálním řešením, jelikož umožňuje zohlednit individuální potřeby a zajistit oboustrannou spokojenost. V případě, že se na dohodě nedaří shodnout, je tu možnost obrátit se na mediátora, který pomůže najít kompromis. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, pamatujte, že cílem je dosáhnout řešení, které vám oběma umožní začít novou kapitolu života s čistým štítem a pozitivním pohledem do budoucna.

Vypořádání SJM po smrti

Po ztrátě blízkého člověka je vypořádání majetku často náročným úkolem. V případě společného jmění manželů (SJM) je důležité vědět, co vše do něj spadá a jak probíhá jeho dědické řízení. Do SJM patří majetek nabytý během manželství, a to včetně výdělků z práce, podnikání, ale i dluhů. Naopak majetek získaný před svatbou, darem či dědictvím, je majetkem výlučným.

Po smrti jednoho z manželů se SJM dědí. Pozůstalý manžel dědí polovinu SJM a druhá polovina spadá do dědictví po zemřelém. To znamená, že pozůstalý manžel se stává i dědicem a dědí i z druhé poloviny SJM. Dědici se tak rozdělí o polovinu majetku, který do SJM náležel.

Vypořádání SJM po smrti nemusí být nutně spojeno s konflikty. Naopak, s otevřenou komunikací a vzájemnou úctou mezi pozůstalými se dědické řízení stává spíše aktem vzpomínky a rozdělení si odkazu blízkého člověka.

Dědické nároky

Při řešení dědických nároků v kontextu společného jmění manželů (SJM) je důležité si uvědomit, že zákon chrání obě strany a usiluje o spravedlivé rozdělení majetku. SJM zahrnuje majetek nabytý během manželství, a to včetně výdělků, úspor a investic obou partnerů. Dědictví, které jeden z manželů nabyl během manželství, však zpravidla do SJM nespadá a je považováno za jeho výlučný majetek. To znamená, že v případě úmrtí jednoho z manželů dědí pozůstalý partner polovinu společného jmění a druhá polovina je rozdělena mezi dědice zemřelého, včetně pozůstalého partnera a případných dětí či jiných dědiců.

Zákon pamatuje i na situace, kdy by mechanické dělení majetku bylo nespravedlivé. Například pokud by dědictví představovalo rodinný dům, ve kterém pozůstalý partner s dětmi žil a budoval si zázemí. V takových případech je možné se s ostatními dědici dohodnout na vypořádání dědictví tak, aby pozůstalý partner a rodina mohli v domě dále žít.

Ochrana třetích osob

Společné jmění manželů (SJM) je krásnou ukázkou propojení životů dvou lidí, kteří se rozhodli sdílet radosti i starosti. Je důležité si uvědomit, že SJM se netýká jen manželů, ale také chrání třetí osoby, se kterými partneři jednají. Ochrana třetích osob je v rámci SJM zajištěna důležitým principem – dobrou vírou. Pokud třetí osoba jedná s jedním z manželů a nemá důvod pochybovat o tom, že se jedná o majetek v SJM, je její jednání chráněno. Například pokud manžel koupí novou televizi do společné domácnosti a prodejce nemá důvod si myslet, že by televize neměla patřit do SJM, je tato koupě v pořádku, i kdyby se později ukázalo, že manžel porušil nějakou vnitřní dohodu s manželkou. Tento princip chrání všechny zúčastněné a umožňuje bezproblémové fungování každodenních záležitostí. SJM tak přináší jistotu a stabilitu nejen manželům, ale i jejich okolí.

co patří do sjm

Publikováno: 13. 01. 2025

Kategorie: právo